VLASTNÍ ČLÁNKY

Vtipy týdne : Komunální odpady [First]-[Back]-[Next]-[Last]-[List]-[Home]

Dnes jsem sledoval svážení komunálního odpadu v naší obci do vyhrazeného kontejneru na místním smetišti, které je otevřeno 2x týdně. Občané sedící ve svých autech s přívěsnými vozíky a občané s kolečky vrchovatě naloženými "jarním odpadem". Se sjížděli na smetiště. Mnoho lidí sváželo posekanou a vyplevanou zahradu. Zkrátka odpad z jarních prací na zahradě. Takže kontejner byl za chvíli plný kvalitního ekologicky nezávadného materiálu vodného na dobrý kompost. Tento ekologický kompost se pak vyváží za hříšné peníze na soukromé prosperující skládky.

Opravdu se mi zdá tento svět podivný. Všude samé plýtvání. Ekonomika s heslem vydělat za každou cenu se podepisuje na tváři naší vlasti velikými jizvami. Nebudu ani komentovat požadavky EU, které jsem náhodou zaslechl od přítelkyně. Prý máme sepsat ohrožené druhy živočichů a rostlin, a jakmile u nás tento druh vymizí musíme ZAPLATIT někomu. A tak se ptám kdy také my budeme inkasovat, až třeba na moři havaruje tanker EU převážející ropu a mnoho zvěře na následky katastrofy uhyne. Proč by naše peníze, které by mohly posloužit na rekonstrukci a prevenci proti ekologickým katastrofám měl inkasovat zbytečně někdo jiný! Zajímalo by mě proč se do EU tak vehementně ženeme. Jdeme jako ovce mezi vlky. Jak asi dopadneme? Je to jednoduché... jako pracovní kolonie. A zatímco podnikatelé budují a rozšiřují svůj majetek jen aby neplatili zbytečně daně, politici jsou mnohem mazanější. Ti nebudují svůj majetek u nás. Co kdyby se jednou znárodňovalo, co kdyby je pak někdo trestně stíhal? Raději si staví domy za naše peníze v zahraničí, kde po své hvězdné kariéře lživých lupičů hodlají v poklidu a blahobytu strávit zbytek svého života.

To už jsem ale odbočil. Naše problémy s odpady nevyřešíme jinak, než že odstraníme příčinu vzniku těchto odpadů a ta tkví v obalech na jedno použití. Dnes je všechno dle amerického stylu na jedno použití. Ale to je velké plýtvání surovinami, energiemi, pracovními silami a hazard s ekologií. Dříve nebylo tolik odpadu, protože obaly kolovaly. Byly to kovy a sklo, které se dají přetavit a vyrobit znovu. Roztřídění odpadu na kov sklo a papír zvládne pětileté dítě! Zbytek odpadu pak tvořili organické látky. Dnešní plast je metlou ekologie. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. U nás za velkou skládkou je les. Když fouká vítr ze skládky na les všechny sáčky pytlíky, fólie a lahve z plastu unášeny tímto větrem ověšují stromy v tomto lese. Je to otřesný pohled. Škoda že nemám fotoaparát, jinak bych mohl přispět snímky, které oko moderního měšťáčka vynášející odpakový koš do popelnice ani nezajímá. Není divu u něho doma to není.

Lidé vidí levnější výrobky, ale neuvědomují si, že mají menší životnost. Dobře se na nich vydělává a odbyt je zajištěn i na zítřek. Jenže lidé neví, že pole na kterých se pěstuje třeba len zbytečně pak zabírají místo pro jiné potraviny, kterých je nedostatek. Nevidí, že se v továrnách zbytečně plýtvá energií, že lidé musejí chodit i na více směn do práce. Ono vyrobit 10 000 000 párů ponožek na jedno použití denně je veliká zátěž. A těch 10 000 000 ponožek je třeba někam odvést, prodat a zítra vyhodit a pak vyvést na skládku. Každý z těchto kroků něco stojí. Je to velký byznys pro výrobce, obchodníky, majitele skládek. Kolotoč v němž denně protočí se 10 000 000 x cena všech těch zúčastněných ziskuchtivých "podnikatelů". A to je obrovské číslo! Denně! Jenom za ponožky!

Dnes jsou moderní supermarkety a nakupování ve velkém za levnější cenu. Lidé si myslí, že ušetří. Pchá cha cha. Jak velký omyl. Možná ušetří 200 Kč. Ale už nevidí to, že si museli pořídit auto, že museli koupit benzín, popř. přívěsný vozík, že musejí mít doma velkou lednici nebo mražák, který spotřebovává elektřinu za měsíc asi těch 200 Kč. Takže vlastně prodělají. Ale kdyby jen oni. Supermarkety nejsou naše. A tak rýžuje někdo jiný z naší práce. Zajímalo by mě zdali by mi povolili v zemi EU postavit Český supermarket a dovážet tam libovolné zboží! Zajímavé a spravedlivé má pravidla evropský byznys. Asi je to právo zazobanějších! A jen velké naivky si myslí že to pro nás bude přínos... POUZE "vyvolení" a zvolení budou slavit triumf.

Kdybych měl komentovat politiku a její zmatkářské výroky nebraly by tyto stránky konce. Nechci si však špinit ruce a těžit z politiky pro vlastní úspěch jako to dělá Šimek a Bubílková. Snažil jsem se jenom o to aby jste viděli. Jamile uvidíte - sami všechno poznáte. Pak už nebude nutno popisovat stohy papíru potřebnými důkazy.

Zkuste si vzít tužku a papír, napiště si jména politiků a jejich stranu a pak sledujte Televizi. Vždycky jak bude daný politik na obrazovce ("náhodně" zastižený), aby odpověděl na dotaz, udělejte si k němu čárku. Pak po 14 dnech vám bude jasné kdo volby vyhraje :-). Nedivil bych se, kdyby si politické strany "kupovaly" čas v televizi! Co dodat? Jen že je to za naše peníze. Oni hrají divadlo, teda hru s názvem "Národní tragédie Čech" která nás už po tolikaletém opakování vůbec nebaví, ale ještě k tomu jim musíme za tohle všechno platit. Jak ubohé... Jsou velmi nivní, když si myslí, že vymění-li si titulní role bude tato tragedie opět k dívání... Zatáhněte konečně oponu prosím![First]-[Back]-[Next]-[Last]-[List]-[Home]

2.4.2002