TIRÁŽ

Otázky 4 [First]-[Back]-[Next]-[Last]-[List]-[Home]

Otázka: Proč je svět tak zlý, proč lidé nedokážou pochopit?

Odpověď: Všichni ti prostí lidé, ti nedokonalí z tvého pohledu, tví rodiče, materialisté vrazi a násilníci, ti pijani vína... to jsou jen tvoji andělé strážní, kteří ochotně přijali na sebe roli hrát nedokonalé, aby jsi se ty mohl radovat z toho, že můžeš být lepší a dokonalý. Aby jsi je jednou mohl učit, to oni jsou podhoubím tvého růstu... podívej se proto nyní na svět tímto pohledem. Nikdo ti nechce ublížit, každý tě jen popostrkuje vpřed. Když jsem byl na jedné pouti potkal jsem člověka. Byl to farář velmi starý, spíše takový samorost kdysi poustevník, kdysi vězeň a měl učedníka. Učedník ho prosil. "Otče mohu tě o něco poprosit?" A on s láskou odpověděl: "Žádám tě o to..." Ikdyž jsme spolu hovořili jen krátce o některých duchovních problémech mohu říct, že jsem se vlastně nedozvěděl nic nového. Absolutně popřel reinkarnaci jako rozežranost, absolutně popřel komunikaci s čímkoliv zvenčí jako projev vlastního ega tedy počátek schizofrenie. Naše setkání mi zase trochu rozšířilo obzor. Vždycky nás potkávají jen a jen dobré věci. Také říkal, že kdysi lidé žebrali jen proto, aby umožnili ostatním se rozdávat. A jako radu nám mladým do života sdělil: "Očistěte svá srdce od touhy mít... mít vlastnictví, mít zásluhy, mít zisk, mít moc."

Otázka: Jsem vegetariánka a moje babička mi pořád vyvařuje dle své kuchařky. Často se kvůli jídlu hádáme, protože já nejím maso a navíc po něm tloustnu. Co mám dělat?

Odpověď: Podívej se na to takhle. Tvoje babička tě má ráda. Dělá pro tebe všechno s lásky, podle svého nejlepšího svědomí. A jak se jí odvděčuješ ty? Tvoje babička neváhá zabít zvíře, bere na sebe i riziko karmické odplaty za tento čin :-), věnuje přípravě pokrmu svůj poslední drahocený čas. Rozdává se ve službě. Připravuje jídlo s láskou, přímo pro tebe na rozdíl od restaurací, čili to jídlo má zcela jinou energii doslova zhmotňuje její lásku. Ty však jídlo odmítneš. Nejsi snad Ty ta zlá? Zvíře je už stejně mrtvé na tom se nic nezmění. Má ho babička vyhodit? Pak tedy zemřelo úplně zbytečně a babička tedy zabila to zvíře taky zbytečně... to je pak už hodné trestu nebo ne :-). Chceš aby trpěla? Navíc když to jídlo nevyhodí a sama ho sní, její tělo se velice zaneřádí těmi škodlivinami co maso obsahuje :-). Chceš aby to tak bylo? Nebo nabídneš raději své mladé zdravé a silné tělo, které má ještě tu sílu se s tím vypořádat než aby její slabé staré tělo utržilo další rány. Kde je sobectví a kde láska? Přemýšlej o tom. Přemýšlej o tom, zda svým jednáním způsobuješ radost nebo bolest... zda ztělesňuješ lásku a soucit... zda jsi skutečně osvobozená od lpění na takových nepodstatných a nestálých věcech jako je vlastní tělo či život a které tedy vůbec nemají nic společného s duchovní realizací... Uvědom si zda-li jsi skutečně osvobozena... zdali nemarníš většinu svého času udržováním pomíjejících věcí. Každé tělo jednou zestárne onemocní a umře. Na každé tváři se objeví vrásky, jednou tělo prostě doslouží. Pro člověka, který si na tom všem zakládá a investuje do diet, očistných kúr, do posiloven a do plastických operací... pro toho je čas velký zloděj a jeho život je plný strachu a lpění. Místo aby dosáhl osvobození upevňuje spíš své vězení a mrhá časem! Skládejte sobě pokladů v nebi, kde je mol ani rez nekazí a kde je nevykopávají zloději. Osvoboď se proto z vegetariánství, které jen ztělesňuje tvůj sobecký strach o sebe a lpění na pomíjející formě věcí.

Otázka: Se zajmem jsem si precetl par tvych uvah a nazoru jsou to opravdu nazory, lze vsak skrze nazory predat pravdu? koukni se kdyztak na oplatku na nas web, kde take publikujeme nejake nazory :) www.advaita.cz pa, mej se krasne a kdyztak mi neco napis, udelas mi radost :) enjoy

Odpověď: Proč pak potom všichni mluví? Já nic nepředělávám. Byl jsem se kouknout i na váš web. V poslední době nečtu. Načetl jsem se až dost a nic se nezměnilo. Tudy cesta nevede. Z písmenek je mi už špatně. Takže se nezlobte, hledám sám sebe.

Otázka: jeste jedna vec psal jsi, ze jsi se stal pozorovatelem vseho, a ze si moc prejes se do toho pozorovatele rozplynout na trvalo jestlize se toto nestalo, tak o jakem osviceni to pak mluvis? dej mi vedet, tesim se, dej mi vedet, tesim se, pa josef

Odpověď: Osvícení má moc stupňů. U mě to byl spíše vhled nebo satori. To mi je v podstatě jedno. O osvícení mi nejde. Jen chci vnímat a ztratit se. Přináší to totiž neskonalou úlevu podobnou vysvobození. Já zmizí a zůstane jen pravda. Proto se teď věnuji praxi. Na pivo nechodím, nemám peníze ani na cestování. Bydlím v zemljance. Ruším net. Různé společnosti mě nezajímají, jsme tu každý sám za sebe, a nebudu proto utíkat sám před sebou. A ze strachu hledat společnost jiných. Musím nejprve poznat a příjmout sebe sama takový jaký jsem. Proto jak říká Buddha hledám odloučený pobyt.

Otázka: diky za odpoved posilam tedy alespon jednu radu do kamaradovi zemljanky :) az se budes hledat a prijimat, rid se touhle radou: NEJSI ANI TELO, ANI POCITY, ANI MYSLENKY cim teda budes hledat a koho poznavat? :))))) prijemnou prazdnotu tady a ted ti preje prazdnota enjoy

Odpověď: To mi nemusíš radit... právě že celý den nedělám nic jiného, než rozpouštím tělo, pocity a myšlenky... protože to nejsem já... a tak hledám sebe dál. Nehledám násilím... hledám to je jen špatné slovo. Vlastně jsem už našel, ale jenom cestu po které nemá nikdo jít. A tak vlastně jenom čekám až ten nikdo se náhle objeví :-).

Otázka: zajimave, drzim palce... jenom nechapu proc rozpoustis telo, pocit a myslenky, kdyz to nejsi ty? proc se jima vubec zabyvas? ty jsi NIC, PRAZDNOTA, ABSOLUTNO takze pouze bud prazdnotou a telo, pocity, myslenky nech at si delaj co chtej... papa s laskou kensho

Odpověď: Proč mi to teda říkáš? Kdybys byl ty prázdnotou... a absolutnem nebylo by ani já ani ty. Není tedy nikdo, komu by bylo třeba radit, protože všechno je dokonalé. Takže nápodobně :-). Je rozdíl znát cestu a kráčet po ní. Mapa k tomu pokladu ještě neznamená vlastnictví dharmy. Takže bych řekl... jdem na to ale i to je zase špatně a už vůbec slova blbá... vždyť cokoliv řeknu už je mimo dosah. Jinak se s Tebou dobře povídá :-).

Otázka: diky za odpoved, take se mi s tebou hezky povida pisu mi s malem m, hadej proc? :))) papa Ja zdravim Ja. Osviceny muze byt na svete pouze Jeden, opet hadej proc? :))) enjoy

Odpověď: To malé "m" to je tím, že jsi nezmáčknul SHIFT. Já klidně můžu psát mi s velkým M - Spontánně :-). A vůbec mi nevadí, co si o tom druzí pomyslí, nebo jak mě posoudí. Osvícený však nemůže být na světě nikdo... to ty najdi proč :-)). Spíš mi řekni proč měníš jména... nabírat si cizí masky a zhlížet se v zrcadle dokonalosti... toť lacinná je cesta ega. Zabij tedy všechna jména, a realizuj pouze slovesa, pak zmizí totiž ten kdo hledá a zůstane jen svoboda.


[First]-[Back]-[Next]-[Last]-[List]-[Home]

12.12. 2001