Odpověď na otázku č.190

Otázky a odpovědi [Zpět] - [Tisk]

Před časem jsem si koupil tvoji knížku. Pak jsem se dostal na tvůj web. Přiznám se, že to se mnou zatřáslo a byl jsem dost "smutný"... Má otázka je - co bych měl udělat, abych "prohlédnul a pochopil"?

Stačí když zapomeneš na sebe... a to se dá dokázat buď věnováním pozornosti jinam než sobě a všemu co s tebou souvisí a ve vědomí vyvstává a nebo uvolněným se ponořením se do zdroje sebe sama jako toho co je bez kazu a tvoří vše. Jenže k tomu je třeba dojít a tak snadné to není, protože člověk si nasbíral mnoho zvyků a síla těchto zvyků ho táhne zpět. A tak s každým skutečným krokem člověk obdrží rychlejší boty a dokáže překlenout širší území.

Píšeš, že kdo čte pozorně, najde na tvých stránkách "návod" (odpověď). Asi nejsem dost pozorný, anebo neumím najít odpověď.

Bible byla napsána před tolikati lety, a jsou lidé co ji znají nazpaměť... a přesto si ji vykládají tak jak tomu oni rozumí. A proto číst pozorně nestačí... leda by se četlo tak pozorně až by vše zmizelo. Je třeba nejen přemýšlet ale i prakticky cvičit ne-mysl. S každou zkušeností se pak odkrývá hlubší porozumění a člověku se vrácí původní rozhled. Chápe již značky na mapě a ví kudy jít. Bez praxe však a vnitřní zkušeností se pak může utápět v domněnkách jak se mu dlouho bude chtít.

Mám praktikovat zen? Jestli ano, doporučíš mi nějakou knížku podle které bych mohl cvičit? Čtu "Zenová mysl, mysl začátečníka", ale asi není moc pro mně, nerozumím jí dobře. Poradíš mi prosím s čím začít a co dělat?

Aby člověk byl schopen něco uvidět musí rozvinout sílu soutředění do takové míry, že se stane automatická bezúsilná. Pak stojí zase mnoho úsilí se rozptýlit... Soustředění rozvíjíme nejprve jednobodové a pak plošné... nejprve se koncentrujeme jen na jednu věc až vše ostatní zmizí včetně nás... a pak toto aplikujeme na všechno... ve druhém stádiu už je to snazší.

Až zvládneme vlastní sílu pozornosti... pak teprve lze přistoupit k technikám. Dříve bychom je shledali jako zbytečné a nikam nevedoucí. Stačí si nakreslit bod malou tečku na bílý papír a pozorovat jen ji... soustředit se jen na ni. A to půjde moc těžko... protože se vám to bude jevit jako marnění času... ale za pár měsíců poctivosti to bude lepší než alkohol, lepší než sex, protože taková malinká věc vás může vymazat a s tím i všechno co vás trápí. A poznáte stav pohroužení prvního stupně. Pak když už máte pozornost pod kontrolou... je to jako když nastavíte něčemu zrcadlo. není žádný způsob aby na to co vidí zapomnělo a v myšlenkách to okomentovalo... a přitom je to tak snadné a jasné jako nic předtím co jste znali. Člověk má pocit že vnímá vše... zvuk cítí... zrak cítí... vše je jiné... a člověk se baví jako malé dítě jen hrou s tímto a přináší mu to stejné stavy...

Beznadějný případ


[Zpět] - [Tisk]

19.03 2007