Stránka otázek

Odpovědi [Zpět] - [Promluvy] - [Tisk]

Otázka: Co by ste mi povedal o bdelosti? Myslim si totiz ze to je to najdolezitejsie, o co sa mozem usilovat a zaroven vidim, ze som este hodne daleko od ciela...:-) I.K.

Odpověď: Když usiluješ nemůžeš být bdělý. Pokud víš o nějakém cíli pak v něm nemůžeš být. Zahoď všechny cíle. Nemusíš na sobě nic dělat... teda pokud máš tu odvahu a blaženost se dostaví od sebe sama. Tak jako malé děti... nemusejí na sobě ani hnout prstem... a přesto kolem nich všichni čerti lítají. Peklo je být sám sebou v rozporu. Odkud pramení ten rozpor? Z vědění... ze soutěže... z nepříjmání sebe sama. Pokud chceš meditovat... medituj jako Buddha... na vrcholu kde není už kam jít. Jinak se jen smažíš ve vlastní šťávě. Všechny cíle máš už v sobě... jen to přijmout. Přijmout se takový jaký jsi, přijmout svět takový jaký je.

Obyčejná Nula

***

K predoslej otazke. Upresnenie tohom, co rozumiem pod bdelostou:

... Jestlize nechas svou mysl volne bezet, zastavi se tam, kam dobehla; proto prvni faze cviceni spociva ve schopnosti ji pokazde vratit zpet, aby nezustala na libovolnem miste. Uderis-li mecem a tva mysl setrva u mista, kam jsi uderil, toto uceni te primeje vratit ji zpatky k sobe.


To je na nic. Mysl jsi ty. Když jsi v posteli a při sexu... překáží ti mysl? Když jsi s kámošema na pivě překáží ti mysl? Ne... snažit se ji ovládnout... tak to si hoď mašli. Spíš poznej, že jsi to ty sám. Pak se samo od sebe rozhostí ticho. Dojem že mě mysl ruší... je zase jen myšlenka... pokud není mysl sama se sebou v rozporu jak pak může vzniknout utrpení?

Na pokrocile urovni je cilem ponechat mysl, aby se svobodne vydavala tam, kam chce. Mysl muzes takto uvolnit pote, cos ji natolik vycvicil, aby se nikde nezastavovala a nesetrvavala tam, ani kdyz ji osvobodis.

A proč potřebujeme mít svobodnou mysl? Copak je nesvobodná? Může si myslet an co chce a přeskakovat jak chce... takže žádná změna po pětiletém cvičení.

Ztelesnovat svobodnou mysl znamena, ze dokud pouzivas svoji mysl tak, aby se uvolnovala i svazovala zaroven a neustale se vracela zpatky, nejsi sam svobodny ani nezavisly. Mysl, ktera se po uvolneni nikde nezastavuje a nesetrvava, je svobodna.

A co se svobodnou myslí? Na trh? Pokud někoho zdravím... používám ji stejně jako tu starou. Celé cvičení nikam nevedlo. Zabývat se myslí nikam nevede. Neztotožňuj se se svou myslí. Vždyť je prázdná... nemůžeš si na ni šáhnout... jak tě může týrat?

Ztelesnujes-li tuto svobodnou mysl, muzes jednat nezavisle. Dokud se drzis ohlavky, nejsi nezavisly. I psi a kocky by se meli chovat bez voditka. Psy a kocky nelze nalezite vychovat, drzime-li je neustale uvazane.

Mysl se rodí také svobodná... uvazuje ji a poskvrňuje ji jen jakési učení.

Lide, kterym se jiz s uspechem podarilo ovladnoust svoji mysl, jiz neocistuji sve telesne, slovni a duchovni zpusoby jednani: zustavaji ciste, i kdyz se smisi se svetskym prachem. Trebaze cely den neco konaji, zustavaji nepohnuti, stejne jako mesicem odrazenym na vodni hladine nepohnou ani tisice a desetitisice vln.

Ano protože se nehodnotí. Mysl je v souladu s tím co dělá. Takže normální stav před tím, nwež ti někdo něco řekkl o svobodne mysli. Dokud jsi nevěděl byl sji v klidu. Pak jsi se dozvěděl věděl a nastal rozpor se současným stavem. Chtěl jsi mít klidnější a svobodnější mysl. Tak vzniká peklo.

Jagju Munenori: Kniha rodinnych tradic valecneho umeni str. 111

Válečníci to museli cvičit, protože se báli smrti. Kdyby se jí nebáli jejich mysl by byla svobodná a klidná... bez cvičení.

PS: Prosím řekni mi, kdo ti řekl jakou máš mysl ty? Kdo proč a podle čeho to vlastně posoudil? Pes, kočka, kniha nebo ty sám. Dej si zmrzku a tu knihu zahoď jo? A tvá mysl bude rázem svobodnější... uvidíš :-).

Obyčejná Nula


[Zpět] - [Promluvy] - [Tisk]

09.09.2003