Stránka otázek

Odpovědi [Zpět] - [Promluvy] - [Tisk]

Otázka: Jen timto chci poprat vsem ucastnikum akce "7 ztracenych" hodne stesti, at se ve zdravi vratite. Doufam, ze se pak s nami podelite o nejzajimavejsi zazitky. P.S. Na nic se dnes neptam, protoze jsem zjistil, ze v otazkach je skryta touha ziskat neco bez vlastni namahy. Daniel.

Odpověď: No... ikdybys získal odpoved... na co ti to bude? Jako bys mel jen fotku ferari v garázi.

Obyčejná Nula

***

To byla velmi dobrá odpověď, pěkně mne vyhmátla. Jinak včera jsem si četl o průběhu "zenové školy" mistra Kwanga (díky za skvělou zábavu, i když v podstatě ... viz závěr). Jen ze zvědavosti bych se přece jen zeptal: nebyl tam někdo, koho jste zviklali alespoň částečně na vaši stranu? Vím, že opačný případ bohužel nastal u paní Lucie. I já jsem celkem snadno poznal, že v podstatě všechny reakce mistra Kwanga jsou vyčtené z knížek. Opravdu tam na nikoho nezapůsobilo vaše vystoupení tak, že by byl ochoten o p. Kwangovi alespoň zapochybovat? Pak to muselo být asi dost smutné... Daniel.

Jedna žena mi zatleskala a pak jsme se občas na sebe usmívali, a jeden muž mi poděkoval, a jeden angličan mi řekl "Good Koan" a šel mi ukázat správnou odpověď na ten klíč.

Obyčejná Nula

***

S paní Lucií je to tedy dost vážné. Podle toho popisu to vypadá opravdu podivně. Snad se z toho dostane.

Ono je stejně zajímavé, že zen-buddhisté by měli být ti nejpřirozenější lidé na světě, ale ta praxe (zjevně pokřivená) je často právě opačná! Je to spíše pouhá karikatura praxe s pravým mistrem. Jak třeba všichni úporně koumali, co je to (klíč), místo aby řekli to, co každé malé dítě... Sám jsem byl na dvou "duchovních" akcích a z obou jsem měl smíšené pocity. Jednou jsem za 70 Kč navštívil akci "Vyšší síly v člověku", kde hlavní hvězdou byl Svámí Pra.....(asi 10 slov) ...ananda. O vyšších silách neřekl nic, tajně jsem doufal třeba v levitaci (:-))), ale kdepak - pěkně si hověl na širokém divanu. Nakonec to byla jen propagace jeho systému hatajógy - nějaké asány, zdravá výživa apod. Na druhé akci to bylo zajímavější, byla zadarmo, s dvouhodinovým zpožděním dorazil hlavní aktér - rakouský žák nějakého asijského mistra (možná Sri Chin Moye - skoro jistě, vím že prodávali nějaké kazety a ty "mistrovy" s jeho obrázkem byly dražší). Hrál na nějaký strunný nástroj, to bylo zajímavé, jinak nic moc, co bych již nevěděl :-).

Musím říci, že zejména po zkušenosti se "Svámím" už bych na nic podobného asi nešel - leda z "plezíru". Většina těch mistrů jsou zřejmě pošetilci (ne-li přímo podvodníci), kteří snad věří, že mají nějaké vyšší poznání, ale ... Zajímalo by mne, kam patří p.Kwang, zda opravdu věří tomu, že je velký zenový mistr, nebo ve skrytu duše ví, že nikoliv. Ale to se asi nedovím, vlastně je to především jeho problém. Na tom svámím bylo narváno - odhadl jsem tehdy tak 600 lidí, krát 70 Kč = slušný výdělek za dvě hodinky. Zdá se, že duchovní hlad ve společnosti roste. Na sobě pozoruji, že většina lidí musí projít více hledačskými etapami, než začnou trochu chápat, o co v té "duchovnosti" vlastně jde.

Na závěr připojuji jeden z mých dalších malých "vhledů".

Řekněme, že pravá praxe znamená všímat si toho, co opravdu je, místo chimérických představ. Ovšem nedařilo (a nedaří) se mi vymýtit "spontánní" představy, které problesknou v mozku během zlomku sekundy - a ego-tělo na ně ihned reaguje. Jde zejména o přitažlivé a odpudivé reakce: to by bylo příjemné, to chci, to by bylo nepříjemné, to nechci. Snaha vymýtit tu počáteční myšlenku-představu se nesetkala s úspěchem - spíše naopak, zřejmě podle zásady "čemu se bráníte, to posilujete". Nedávno jsem si uvědomil možnou cestu ven z toho: uznání (přijetí) faktu, že něco na mne působí např. přitažlivě, přece automaticky neznamená, že se ztotožním s touhou to mít (získat). A naopak: potenciální nepříjemnost něčeho neznamená nutně, že budu okamžitě hledat, jak se tomu vyhnout. Zkrátka, příjemné či nepříjemné představy mohou vznikat, jak chtějí, ale teprve když na jejich základě zvolím svůj životní program, pak jsem jim podlehl a upadl do omylu (pravděpodobně). Ještě jinak řečeno, je tu prostě odstup (mezera) mezi představou (většinou nabitou nějakou emocí) a rozhodnutím "budu reagovat tak a tak". A v této mezeře je prostor pro opravdu svobodnou (spontánní) činnost.

Na úplný konec bych ještě dodal, že tu "neúspěšnou" praxi (ale splnila své, takže je to značně relativní označení) jsem nahradil jinou, inspirovanou některým Vaším článkem. Jde o to si občas uvědomit "co vlastně chci právě teď v tomto okamžiku?" (tzn. bez myšlenky na minulost a budoucnost atd.). Zdá se to být docela mocné, uvidím, jak dlouho mi to vydrží :-))). Jinak se v tom tak různě plácám, ale s vědomím, že alespoň tuším základní směr, takže celkem v pohodě.

Daniel


Zenové kolo dokonalosti

Znázorňuje vývoj duchovňáka. Tedy etapy kterými musí projít. Pomocí Kóanů se testuje kde se praktikant právě nachází. To je dlouhá cesta. Rychlejší vede zkrze prohlédnutí v meditaci. Pokud usednete do meditace v míru bez cíle, tak jako by bylo už vše dokonáno, pak to jde rychle. Pokud uedáte s tím, že vám toho moc chybí... bude to trvat desetiletí. Hodně snů o nirváně bylo napsáno... kdybyste jen tušili... není to nic výjmečného tento stav... jen je nafouklej. Lidi sní jen o tom co nepoznali... pak ty tlusté knihy plné keců... a nakonec i tu nirvánu musíte zahodit... absurdní kolo mamlasení se... že?

- malé já (lpění na názvu a formě - není důvod zapírat a bojovat vše je jasné) 1 + 2 = 3, hodinky = hodinky, klíč = klíč

90° - karmické já (lpění na myšlení - snaha odpovědět správně) Forma je prázdnotou, prázdnota je formou 0 = 1, 1 = 0, hodinky = přístroj pro měření času, klíč = nástroj k otevření dveří.

180° - žádné já (lpění na prázdnotě - snaha udržet prázdnou a přítomnou popř. zrcadlící mysl) Ani forma, ani prázdnota 1 x 0 = 0, 1 000 x 0 = 0, hodinky = 0, klíč = 0, strach z připoutanosti, údery o zem, khác,

270° - svobodné já (lpění na svobodě - hrátky se slovy) Svoboda formy, svoboda prázdnoty 1 + 2 = 3 000, 100 x 1 000 = -4, hůl = žezlo Slepého Osla,

360° - velké já (nelpění na myšlení - není důvod zapírat a bojovat vše je jasné tak jak je) Forma je formou, prázdnota je prázdnotou 3 x 3 = 9, hodinky = hodinky, klíč = klíč

Takže tady vidíte, že mezi odpověďmi 0° a 360° není žádný rozdíl. A to Dae Kwang nechtěl slyšet. On se pohyboval jen mezi 90° - 180° stejně tak jako Učitel Dharmy jež měl věřejný proslov. Když příjdete k Zenu tak už to máte ale necháte se obalamutit, že to nemáte. Měřítkem k tomu je vaše pochybnost a strach... pokud znejistíte nebo se necháte nahytat či vyvést z míry, pak jste stále jen v 0°. No a tak, protože nic nevíte a myslíte si že někdo něco ví, strávíte 20 let medistací než si zase začnete věřit a poznáte že nikdo nic neví a vše to byla jen drahá hra na hlupáky a chytráky. Dokud usilujete někomu něco dokázat, jste otroci, když to vzdáte jste volní. Komu a proč chcete něco dokázat? Komu chcete dokázat že jste lepší? To je stále jen o egu. Jen lpějící bojuje... jen lpějící má strach... proto po ujdení kolečka se nic nezmění... akorát ego se rozplyne a motiv k dokazování sobě samému nebo okolí mizí. Já ani Jirka jsem nepřišli nic dokazovat, nic získat. Přišli jsem se jen pobavit.

Celá duchovnost je jen strach ze smrti. Z vyvanutí. Ten kdo příjme smrt... nemá se čeho bát. K čemu je vám po smrti hnít někde v ráji a čekat tisíce let na tělo než dokážete vědomě umřít s tím že nechcete už dál nic? K čemu je vám rodit se dokola do lepších světů atd... dokud jste, jste smrtelní a trpíte. Nesete následky, vytváříte karmu a jste v jejím zajetí. Budete se rodit věčně noví v zapomění, snášet stále dokola stejné utrpení. Pokud rozpustíte dnes své já... pak karma se rozplyne sama. Není nutno ji napravovat a usilovat o lepší inkarnace... stačí prohlédnout ten klam, přijmout smrt, vysmát se všem trestům a začít žít naplno beze strachu a bez omezení a již nebude více zrození. Je snadné bojovat o své cíle, ale těžší je se vzdát. Proto vzdát se všeho rozcupuje ego. Ego visí jen na cílech v budoucnosti. A duchovňáci otročí snům ega o ráji. Vzdáte-li se budoucnosti... sny vyhasnou a s nimi i ego zmizí. Zmizí strach i utrpení...

Zenovým kolem to však nekončí... jsou ještě dva další stupně... kolo znamená že jste se přestali honit. Pes už drží ocas v tlamě. Nyní jste volní. Říkáte si, že lepší by bylo kdyby jste vůbec o Buddhovi a těch sračkách neslyšeli... nemuseli byste ztratit tolik let života. Nyní jste sami sebou a žádný svatý text vás neoblafne. Tak jak to zkoušel Dae Kwang se smrtí na mě i na Jirku a možná i na Lucii. My jsme se mohli jen divit čím nás to Dae Kwang chce vyděsit, Lucii však chybělo to poznání, které by získala na Akci. A tak si nyní musí prožívat temnou noc duše (rozcupovávání ega). Kdo ví jestli to vůbec bez odborné pomoci přežije. Pokud ne, napíšu ji tu parte a obviním školu Kwan Um z neuvážených kroků. Nemají se pouštět do toho co sami nemají ještě zmáknuté. Lucie byla již téměř za vodou... a jim stačily pouhé dva dny na to aby celou tu opatrnou a jemnou práci poslali do bažin... pak jsou ty reakce ega děsivé velká karma i strach na ni dopadne (je jí 50 let). Ale zase když to přežije... bude to mít v rychtiku. Záleží jen na tom jak je duchovně silná... a ona byla už téměř vykrystalizovaná... takže doufám a pomáhám ji srdcem i přes její zákaz aby se z toho co nejdříve dostala. Stačí to prohlédnout a vzdát... ale to ji nemám jak říct... tak bude muset zbytečně bojovat dokud nepadne vysílením... doufejme že si nešáhne na život nebo neskončí v blázinci. Sami zde vidíte, že jsem ji neřekl ani jedinného křivého slova a vůbec nechápu odkud bere ty důvody vzteku vůči mě, a vůči Jirkovi když jsme jí vůbec nic neudělali a do ničeho jsem ji nenutili... ba naopak... stále ji pomáháme. Velkou averzi má na mě. Prý jsem šílenec co patří do blázince apod. desítky SMS za večer Jirkovi. Očekávám však že až to překoná osvětlí nám jak co bylo.

Dalším stupněm je nirvána. Konečné prohlédnutí toho trýznitele a mír se sebou samým... úžasná extáze a radost že už se nemusíte ničím pachtit, neboť celá existence vás příjmá tak jak jste.

A dalším stupněm je odhození nirvány a stání se obyčejným člověkem nebo bláznem na tržišti. Vycházíte mezi lidi abyste zesměšňovali všechny ty papaláše duchovní a aby jste lidem pomáhali. Vnitřně vyzařujete porozumění... vždy jste v klidu za jakékoliv situace se vším smíření a ta pohoda a světlo se šíří kolem jako vůně... stále s úsměvem příjmáte úděl trpící bytosti i smrti a o svou karmu se nestaráte... zkrátka příjmáte všechno i to zlé... vůbec nekonáte jste jako suchý list ve větru... unášeni životem... Pokud vám někdo řekne že se zrodíte jako prase... přijmete to... nic vás nerozhodí...

Tolik jsem chtěl k tomu všemu ještě říct aby to bylo všem jasné o co v duchovnu jde.

Obyčejná Nula


[Zpět] - [Promluvy] - [Tisk]

02.07.2003