SPECIÁLNÍ ČLÁNKY

Doktor kritizuje můj článek [Exit]

Kritika článku 'O vegetariánství' od MUDr.Jana Majsnera

Autor si zjevně plete vegetariánství s veganstvím což je z hlediska výživy docela podstatný rozdíl a je s podivem, že to neví ač byl údajně vegan 7 let a trh nás podle něj zavaluje knihami o vegetariánství, zajímavé. Podle toho co jí a čeho se ve výživě zřekl se po celou dobu stravoval vegansky, tedy s vyloučením všech živočišných produktů, přesto ve článku varuje před vegetariánstvím.

Vegetariánství je tradiční způsob stravování v mnoha zemích již tisíce let, západní medicínou je již dlouho považováno za zdravý způsob stravování a je doporučováno jako prevence mnoha nemocí (včetně kloubních a cévních problémů, které autor překvapivě uvádí jako důvod proti vegetariánství). Průzkumy které se zabývají již několik desítek let zdravotním stavem desetitisíců vegetariánů celkem jasně ukazují, že jejich zdravotní stav je lepší než u zbytku populace.

Abych byl konkrétní, cituji z rozsáhlé studie American Dietetic Asociation "Vegetariánská stava působí ochranně proti různým onemocněním díky nízkému obsahu saturovaných tuků, cholesterolu a živočišných bílkovin a vysokému obsahu folátů (které snižují sérovou hladinu homocysteinu) , antioxidantů jako je vitamin C a E, karotenoidů a fytochemikálií. Vegetariáni ve srovnání s nevegetariány mají nižší nejen mortalitu na ischemickou chorobu srdeční, ale vegetariánská strava je rovněž účinná při zastavení postupu ischemické choroby srdeční. Vegetariáni mají obvykle nižší hladinu celkového cholesterolu a LDL-lipoproteinů v séru, ale hladina HDL-lipoproteinů a triglyceridů se různí podle typu vegetariánské stravy . Vegetariáni ve srovnání s nevegetariány mají nižší výskyt hypertenze . Ten efekt je nezávislý na tělesné hmotnosti a příjmu sodíku. Úmrtí vegetariánů na diabetes mellitus II. typu jsou mnohem méně častá než nevegetariánů. Vegetariáni mají i nižší incidenci plicního a kolorektálního karcinomu atd."

Hezky, hezky američané to jsou náš vzor ti mají postavičky jako lusk, a jsou zdraví jako řípy. Měli by to nejprve prokázat. Jinak mi to připomíná hezkou komedii. Kdy pacient léčí lékaře. Až uvidím zdravého amerického občana, pak budu věřit americkému zdravotnictví. Až uvidím vycházet z nemocnice zdravého a veselého 60 letého českého občana budu věřit dokonce i české lékařské komoře.

Tato studie řeší i zdravotní stav veganů a veganství považuje za zdravý způsob stravování, za splnění určitých podmínek i pro děti a těhotné ženy. Autor bohužel neuvedl co konkrétně jedl a v jaké míře, takže lze jen těžko provést rozbor chyb kterých se mohl ve svém stravování dopustit. Je s podivem, že si za celých 7 let nevšiml, že mu tento způsob stravování nesvědčí (přestože svého tvrzení načetl k tomuto tématu mnoho knih), pochybuji dokonce že je to vůbec možné si nevšimnout, že mu něco škodí a vydržet tak dokonce 7 let.

Na jednom místě autor uvádí: "Vegetariánství oslabí Vaše tělo a tím i Vaše děti budou náchylnější k nemocem, protože jste jim svou slabost předali ve svých genech. Když to takto půjde dál, zmutuje lidská DNA natolik, že lidstvo vyhyne." Zde je snad jasné i laikovi že je to nesmysl, chápu sice, že genetika není jeho obor, ale proč se tedy pouští do takhle směšných závěrů? Špatná strava může oslabit tělo, a rozhodně nenaruší genetický kód. Trochu mi to připomíná teorie jisté ideologie o tom jak cizinci a nevhodní lidé oslabují krev národa.

A hned na to sám popírá co řekl. A pomalu se blíží mé myšlence.

Jiná věc by mohla nastat například při vývoji plodu, zde již může strava zdraví dítěte výrazně ovlivnit; proto také se nedoporučují těhotným ženám vnitřnosti pro svůj obsah škodlivin, nebo například častá konzumace ryb. Nic z toho ale vegetariáni nejedí.

Vegetariánství (nebo veganství) zdraví neohrozí a neoslabí tělo, pokud se ovšem lidé drží určitých pravidel. Mnoho vrcholových sportovců jsou vegetariáni, protože vědí, že trávení masa jim vezme mnoho energie a dodá hodně škodlivin, Carl Lewis byl v době své největší slávy dokonce vegan, stejně jako různí ultramaratonci a lidé v podobných vytrvalostních sportech.

Sportovci a Carl Lewis... kde jsou dnes? Kde jsou dnes vrcholoví sportovci? Bežte se jich zeptat jak jim jejich zdraví slouží. Takový Carl Lewis si řekne tento týden budu jíst vegetariánsky a oznámí to na tiskovce před novináři a hned si celý svět myslí že je vegetarián. Třeba to je jenom jeho taktika jak ještě před závodem, špatně "poradit" svým soupeřům aby ztratili sílu. Takové hvězdy si můžete koupit a před kamerou propagují různe věci a v ledničce mají něco jiného. Vrcholoví sporovci využívají rostlinnou stravu jen jako očistnou kúru, aby se zbavili dopingů a jedů z těla, které v sobě nasbírali během aktivní přípravy, a aby byli tedy před soutěží čistí.

Každý by měl ke svému způsobu stravy přistupovat s rozmyslem a informovaně, to platí pro vegetariány i pro běžné konzumenty. Nutno ovšem dodat že při zdravotním stavu české populace je zřejmé že se tak neděje, také není divu, moc informací o zdravém stravování se člověk nedozví, ve škole jistě ne (některé školní jídelny vaří vyloženě nezdravě) a doma také ne.

Připomněl bych panu autorovi, že organizované vegetariánství v dnešním slova smyslu má již více než 150 letou tradici (anglická Vegetarian Society byla založena v roce 1847) dávno předtím, než vůbec nějaký monopol na zdravou výživu provázaný s knihkupci mohl vzniknout. Nehledě na to, že u nás žádné monopoly obchodníků se zdravou výživou nejsou. Pokud ovšem autor chápe co to vlastně monopol je.

Ano a za posledních 150 let nám stoupá velký počet nemocných, a stoupá i počet úmrtí, vyskytují se alergie a jiné zákeřné nemoci, protože lidský imunitní systém jde do WC zřejmě díky dobré práci zdravotnictí nebo i zde platí, že kvalita stojí peníze? Tak to jsem pak zvědav kdo nakonec bude vydělávat na ty bohaté doktory. Jinak má za posledních 150 let zdravotnictví skvělé výsledky, bravo, asi příjdete o premie. Taková vesnická kořenkářka 19.století měla lepší statistiku úspěšných zákroků než současný lékař s diplomem. Inu neměla na to hlavu studovat a vydělávala si jen tím, že ji lidé poděkovali. Dnes za lidi děkuje doktorům pojišťovna, tak si není třeba dělat starosti, příjmy jsou pojištěné že? Pak ta kvalita vypadá.

Pestrá strava neznamená že člověk jí úplně vše, jde o širokou škálu potravin, pestře se může stravovat i vegetarián nebo vegan, zatímco konzument masa může mít velmi úzký jídelní obzor.

Trochu jsem nepochopil co autor myslel svým příspěvkem o lidech na venkově, kteří se obešli bez bio blbostí, zřejmě neví co bio znamená. Oni totiž tehdy měli výhradně biopotraviny, biozemědělství je zemědělství bez chemie, hormonů a antibiotik, tedy přesně to co tehdy zemědělci provozovali.

Já o koze a on o voze. Já mluvím o bio-byznysu. Lidé opravdu věděli co jedli. Protože si to sami vypěstovali. Znám lidi, co jedí červy, napijí se z kalné kaluže. Zkuste to vy. Uvidíme kdo má pevnější zdraví. Kdo ho má a ne kdo si to o něm jen myslí na základě toho že si každou potravinu, steriluje, očisťuje. Může být zdravý, to jo, ale jeho zdraví je jen iluze, výrobek, není skutečné.

Pominu autorovi poznámky mimo týkající se stravy a zemědělství v Indii, nebo doby kdy zrají třešně, každý se může splést, ale můj celkový dojem z článku je, že se to děje příliš často. Příliš často na to aby to bylo jen náhodou.

Trochu mi připadá, že se snaží od vegetariánství odradit za každou cenu (i přes nedostatek rozumných argumentů) možná je to jeho údajnou špatnou zkušeností, možná má důvody jiné. Pravda ovšem je, že v jiném článku důrazně varuje před počítači (O nemocech); "PC je metla lidstva a lidstvo na ni dojede", přidává další vlastní zkušenost, ale přesto na počítači pracuje víc než průměrný uživatel; jak se lze přesvědčit na jeho stránkách . Dle mého má podivnou touhu vnucovat svou pravdu svému okolí, navíc terminologie kterou používá: "přináším Vám pravdu nebo Slyšte co vám chci sdělit" apod. svědčí o tom že ji chce prezentovat jako pravdu absolutní. Při přečtení jeho článku o vegetariánství si o ní ale každý může udělat obrázek sám.

Abych to nějak shrnul, autor zbytečně straší čtenáře vegetariánstvím (které si plete s jiným stravovacím stylem) přestože vhodné sestavená vegetariánská (ale i veganská) strava nikomu neublíží a dokonce může být vhodnou prevencí nemocí. Argumenty které uvádí na podporu svého tvrzení jsou vesměs dost chabé. Jeho strašení vegetariánským spiknutím a ohrožením genetického kódu je hodně podobné jedné ideologii, stačí za slovo vegetarián dosadit Žid.

Rozhodně však článek vítám, protože diskusí není nikdy dost a vegetariánství je stále v naší zemi málo diskutované.

Tuhle odpověď jsem napsal panu doktorovi
Ó jsem poctěn. Získal jsem i pozornost mudrců. Díky za pana doktora na něm si můžeme ukázat čemu vlastně slouží. Vy pane doktore a vám podobní šíříte mezi lidi spoustu předsudků a mentálních vzorců. Opíráte se o výzkumy jakýchsi pofiderních amerických DIETETICKÝCH společností. Je zajímavé stejní američtí odborníci sestavující jídelníček pro své vojáčky mají úplně jiný názor než dietetické společnosti jejichž "výzkum" si zřejmě objednávají různé reklamní společnosti. A reklama nemusí být pravdivá na to je zákon. Co na to ruští odbornící? Jaký je nejčastější problém amerického občana? Jaký je jídelníček prezidenta USA? Takže z USA se šíří jen byznys a byznysu nejde o zdraví občanů ale spíš o to aby mohli déle platit. Vy i s vaším ministrem zdravotnictví tady hrajete směšnou hru. Možná že vy ač nemáte zřejmě vlastní usudek ale vysokoškolský - tedy naučený - o tom ani nevíte co činíte. Podobné studie a doporučení a pojednávání o škodlivosti jednotlivých jídel mají právě za následek vznik nemocí.

Nemoc není způsobena jídlem nýbrž postojem s jakým se k jídlu přistupuje. Když budu dobrý hypnotizér vyléčím rakovinu plic cigaretami a snížím hladinu cholesterolu v krvi bůčkem a můj pacient bude hubnout ikdyž z dietetického pohledu to nebude možné. Víte že šamani primitivních indiánských kmenů léčí všechny nemoci právě vnitřnostmi které vy nedoporučujete? Celá jejich léčba má sugestivní a rituální charakter. Žádná chemie, byliny, skalpely a studie. Vše se odehrává na úrovni vědomí. Mě pane doktore nejde o to aby ke mě pacienti přicházeli. Aby se pojišťovny protáčely. Aby lidé pak chodili do důchodu v 80 letech. Zastupuju zde přirozeného ducha. A ten kdo nepřistupuje k jídlu jako k Božímu daru nýbrž jako k pokušení, které jste do něho vštípili pomocí různých "dobrých" rad v časopisech, ten pak trpí. Je samozřejmé že kancelářským lidem, kteří nemají výdej vaše doporučení pomůže... ale lidem kteří odvádějí fyzický výkon by způsobilo vážná poškození organismu.

Když jsem byl na poušti duch nic o vegetariánství neříkal. V přírodě není mléko ani vejce ani oheň, neroste tam ani pažitka, ani kedlub ani salát ani okurka ani květák atd.. Pak si domyslete co zbývá k jídlu. Ale důvěřoval jsem, věděl jsem že nic jiného tu není a byl jsem vděčný za každé sousto, které jsem požil, s vědomím, že je to dar Boží a proto mi to nijak nemůže uškodit. Takto nabytou víru zde zastupuji. Zatímco vy zde zastupujete systém, který dělá z lidí trosky. Který si vás najal abyste ty trosky dával do pořádku aby mohli zase odvést dobrý výkon. Každý koho jsme neodpojili je potenciálním agentem. Vy jste toho krásným příkladem.

Na závěr cituji Bibli. Protož pravím vám: Nepečujte o život svůj, co byste jedli a co pili, ani o tělo své, čím byste se odívali. Zdaliž není život více nežli pokrm, a tělo nežli oděv? A kdo z vás pečlivě mysle, může přidati ku postavě své loket jeden? Nepečujtež tedy, říkajíce: Co budeme jísti? aneb co budeme píti? aneb čím se budeme odívati? Nebo toho všeho pohané hledají. Víť zajisté Otec váš nebeský, že toho všeho potřebujete. Ale hledejte nejprv království Božího a spravedlnosti jeho, a toto vše bude vám přidáno. Všeliké štípení, jehož neštípil Otec můj ten nebeský, vykořeněno bude. Nechte jich, vůdcovéť jsou slepí slepých. Povede-liť pak slepý slepého, oba v jámu upadnou. Nerozumíte-liž, že všecko, což v ústa vchází, do břicha jde, a vypouští se ven? Ale které věci z úst pocházejí, z srdce jdou, a tyť poškvrňují člověka. Kdo by pak pohoršil jednoho z maličkých těchto věřících ve mne, lépe by jemu bylo, aby zavěšen byl žernov osličí na hrdlo jeho, a pohřížen byl do hlubokosti mořské.

A duchovňákům vegetariánům bych vzkázal. O co vám jde? O to jak promarnit všechen čas obskakováním těla, které umře, ve službách ega které chce žít co nejdéle, nebo spíš o to aby jste svůj čas věnovali nalezení království Božího. Je jasné že systém, ego a strach schvalují tu první variantu. A ani jeden loket nemůžete přidat ke svému životu navíc. Kde si schováváte svůj poklad? V těle nebo na nebi? Tak bacha ať vám ho červi nesežerou a zloděj čas neukradne. Smrt vás stejně nemine. Vegetariáni šíří mezi lidi pocit špinavosti, znechucují jim jejich pokrm, musí se kolem nich obskakovat jako kolem speciálních konzumentů... jen přidělávají svému hostiteli starosti. Tak se svatost neprojevuje. Jsou od ní na míle vzdálení. Učil jsem se od zvířat. A ty si nedělají žádné předsudky, prostě se řídí intuicí a na rady panu Mudrců z vysoka...


[Exit]

26.11. 2001