Guru on-line

Tyto stránky jsou zpracovány tím nejjednodušším způsobem aby byly dostupné všem prohlížečům.


  Mistr odpovídá

Otázka: Ahoj, je mi padesát a mám prožitky, že by byly na celou knihu. Od materialismu k duchovnu. Nyní sedím jako slepice vytrvale na vejcích, starám se a zahřívám, aby se vylíhla kuřata, i když ani nevím jestli se vylíhnou. A jako kočka číhající na myš, která čeká celé hodiny bez hnutí a je plně soustředěná zda myš přijde nebo ne. A čekám jako žíznící na poušti, s velkou upřímností. Jen tak nicnedělám. Ale v mé mysli se stále objevuje moje zodpovědnost za výchovu dětí, teď by to bylo jiné. Vychovávala jsem je jak jsem uměla dříve. Potom je mi velmi velmi moc a moc smutno a k pláci. Bodhisattva touží jen po tom, aby zachránil všechny bytosti. Když jsou lide stastni je i on stastny. Kdyz jsou smutni je i on smutny. Jeho jednani slouzi vsem. Nema osobni tuzby. Tak se to píše. Jak já mohu pomoci detem a vsem okolo? Co je podle tebe bodhisattva? Věra

Odpověď:

Ahoj, je mi padesát a mám prožitky, že by byly na celou knihu. Od materialismu k duchovnu. Nyní sedím jako slepice vytrvale na vejcích, starám se a zahřívám, aby se vylíhla kuřata, i když ani nevím jestli se vylíhnou. A jako kočka číhající na myš, která čeká celé hodiny bez hnutí a je plně soustředěná zda myš přijde nebo ne. A čekám jako žíznící na poušti, s velkou upřímností. Jen tak nicnedělám. Ale v mé mysli se stále objevuje moje zodpovědnost za výchovu dětí, teď by to bylo jiné. Vychovávala jsem je jak jsem uměla dříve. Potom je mi velmi velmi moc a moc smutno a k pláci.

Netrap se minulostí ani budoucností ani přítomností. Tady a teď jsou tvé děti? Kde jsou tvé děti když se oko otevře a mysl zastaví?

Bodhisattva touží jen po tom, aby zachránil všechny bytosti. Když jsou lide stastni je i on stastny. Kdyz jsou smutni je i on smutny. Jeho jednani slouzi vsem. Nema osobni tuzby. Tak se to píše. Jak já mohu pomoci detem a vsem okolo?

Spas sama sebe, a uvidíš co se bude dít. Všechno utrpení zmizí. Tak jako zmizí všechny postavy ze snu když se probudíš. Kdo se zajímá nad jejich osudy? Vždyť to byly jen obrázky a zvuky přicházející odnikud. Jak by mohli být strádající. Oko plné utrpení vidí utrpení bytostí. Oko plné osvícení vidí osvícení bytostí. Ono se to těžko vysvětluje, tu se jedná o tvůj problém, tvůj snaž se to uvědomit. Ty strádáš, ty nejsi v nirváně. Začni u sebe.

Co je podle tebe bodhisattva? Věra

Bodhisattva nebo grázl pár písmen a spoustu představ. Nevytvářej cíle nevytvářej cestu. Nevytvářej nedokonalost ani dokonalost. Nechtěj být ničím jiným než sebou tak zažiješ uvolnění a blaženost. Nemusíš ničím být, ničím se stát. Zapomeň na vědění o nějakém ideálu bodhisattvy. Teprve až budeš blažená, pak se blaženost přenáší na jiné. Tak jako když se směješ od srdce musí se smát i ti jež kolem předchvíli plakali. Nezáleží na tom jaký titul máš. Tady a teď jsou všechny cíle světa. Máš-li povinnosti, máš-li potřebu něco konat... pak to tvé musím přenášíš na jiné... a musím není svoboda ale utrpení.

Obyčejná Nula